אודות

סיירת גולני הייתה שם תמיד, החל ממלחמת העצמאות ב48' ולאורך כל השנים, תמיד מובילה את החטיבה, את פיקוד הצפון ואת צה"ל. מצמיחה מתוכה את הטובים שבלוחמים והמפקדים. במלחמות, כיבוש אילת במלחמת העצמאות, מלחמת קדש, ששת הימים, יום הכיפורים, מבצע ליטאני, שלום הגליל ומלחמת לבנון השנייה; במבצעים מיוחדים בעומק לבנון; ובלחימה בטרור ובפיגועי מיקוח. גם בעתיד, במקרה שתתפתח מלחמה עם סוריה או עימות נוסף עם חיזבאללה, סביר שתמצאו אותה בקו הראשון בכל עימות. זה נכון בעזה וזה נכון שבעתיים בבית הטבעי שלה - פיקוד הצפון.


פלס"ר גולני היא פלוגת הסיור של חטיבת גולני, או בשמה הנוסף: סיירת גולני.
במסגרת ארגון מחדש של חטיבות החי"ר, הוכפפה גם פלוגת הסיור למפקדת הגדס"ר.
טרם השינוי, היה מסלול הפלס"ר ארוך יותר (שנה ושמונה חודשים) וכלל קורס מכ"ים ותכנים מורחבים יותר בתחום הניווטים ולוחמת החי"ר.
כיום אורך מסלול הלוחם שנה וחודשיים, בהם הוא עובר קורס לוט"ר, מו"ס, צניחה, אימוני קרב מגע, ניווטים רבים, ולוחמת חי"ר.

בסיס הפלס"ר במחנה שרגא, ושטח האימונים שלו הוא שטח 100 בצפון הארץ בו נערכת טירונות היחידה של חיילי הפלוגה.
הפלס"ר משמשת כיחידת ההתערבות של פיקוד צפון, ומקיימת כוננות מתמדת כל השנה, כמענה לאירועי טרור.
מוטו היחידה : "לכל מקום שנרצה, בכל דרך שנבחר."

הפלס"ר השתתפה במספר רב של פעולות, אשר המפורסמת מכולן היא כיבוש הבופור בלבנון, במלחמת שלום הגליל (1982).
בפעולה זו נהרג מפקד הסיירת, רס"ן גוני הרניק.
היחידה פעלה גם בקרב תל פאחר, במבצע נוקייב, הקרב על החרמון, בו נהרג מ"פ היחידה רס"ן שמריהו ויניק, במבצע אנטבה, בכיבוש המוקטעה ברמאללה, ובקרבות מפורסמים רבים אחרים.

בין לוחמי הפלס"ר היה גם אורי אילן, בן קיבוץ גן שמואל שבשנת 1955 נתפס בשטח סוריה במהלך משימה והתאבד בכלא הסורי.

בין מפקדי היחידה בעבר: רפי קוצר (מפקדה הראשון כחלק מגדוד ברק במהלך מלחמת העצמאות), משה פלד, אריק שרון, יוסף קסטל, צביקה עופר שקיבל את אות הגבורה בהיותו מפקד הסיירת במבצע נוקייב ונהרג במרדף אחרי מחבלים בבקעת הירדן, יהודה גולן, אמיר מי-טל שנפל במבצע כחול וחום כמג"ד גדוד ברק של חטיבת גולני, אורי שגיא, יהודה פלד (יודקה), יעקב אור, משה קפלינסקי, אפי איתם, אסי שלגי, גיורא ענבר, משה (צ'יקו) תמיר, זוהר דביר וארז גרשטיין שנפל כמפקד יק"ל.

 

סיירת גולני היא יחידת הסיור הותיקה והמנוסה ביותר בצה"ל. מיד עם קום המדינה ובתחילת מלחמת העצמאות הוקמה יחידת הסיור של חטיבת גולני. מאז לחמה הסיירת במאות מבצעים, בקרבות ובצמתי ההכרעה החשובים יותר במלחמות ישראל כשהיא יודעת להתכונן ולבצע את משימותיה כיחידה עצמאית.
© כל הזכויות שמורות לגדס"ר גולני 2011