מבצע "סגירת מעגל"


במסגרת הפעילות המבצעית שעשתה הסיירת ב-2001 הוטל על הסיירת לחטוף את עבד רבו מוחמד סעיד אבו­חוסה, פעיל חמאס בכיר שהיה מעורב בחטיפתם וברציחתם של שני חיילי צה"ל, אבי סספורטס ואילן סעדון ז"ל בשנת 1989.
בסוף שנות ה80' פעל אבו­חוסה, יחד עם החבורה שהקיפה את השיח' אחמד יאסין: מחמוד אל-מבחוח, סלאח שחאדה ומוחמד דיף. עם חבורה זו הקים אבו חוסה את הזרוע הצבאית של החמאס "גדודי עז-א-דין אלקסאם" שבמסגרתה הוא היה ממתכנני ומבצעי חטיפתם של סספורטס וסעדון.
אגב, אותה חבורת מנהיגים הפכה לרשימת בכירי המבוקשים והיעדים לחיסול של ישראל. היום נמצאים כל חבריה בבתי הכלא או בבתי הקברות.על-פי מידע מודיעיני, לאחר שחטף ורצח את שני החיילים, נמלט אבו-חוסה למצרים. לאחר הסכמי אוסלו, בשנת 1994 חזר אבו חוסה לביתו שבעזה והשתלב במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. במשך השנים אספו עליו שירותי המודיעין מידע, ולאחר שהיה מעורב במספר פיגועים הוחלט לעצור אותו.

ב15 לנובמבר ירדה המשימה, ללכוד את הרוצח, אל סיירת גולני, בפיקוד רס"ן מרדכי כהנא. המידע המודיעיני היה מדוייק, המוטיבציה הייתה בשמיים, אך הסיכון היה גדול.

מספר ערן פישר, חייל בצוות אובוז/פיני, מחזור מרץ 99: 
"כרגיל בסיירת, נוהל הקרב היה חפוז, לרשותנו עמדו כ-3 ימים של אימונים, מודלים ולימודים עד ליציאה למבצע. באותה תקופה לא היה מקובל להיכנס לפעילות צבאית בעזה ולכן המבצע נחשב 'עמוק ומסוכן'. לכולנו היה ברור מהי החשיבות המוסרית של לכידתו של הרוצח לאחר כל כך הרבה שנים, ולמרות שלא דיברנו על כך ניתן היה לראות על פניהם של הלוחמים את רגשי הנקם והידיעה כמה חשובה תפיסתו למשפחותיהם של הנרצחים..."

בלילה שבין ה18 ל19 בנובמבר 2001 יצאו הלוחמים מאזור נחל-עוז וחצו את גדר המערכת בדרכם אל ביתו של המבוקש בשכונת סג'עיה.
בשונה ממבצעים אחרים הפעם בוצעה תנועה רגלית חרישית דרך פרדסים ושדות על-מנת להקטין את סיכון חשיפת הכוח.

ערן:
"ציר התנועה ארך מספר קילומטרים, דרך מטעים ושטחי חקלאות, ובסיומו נערכנו מסביב לביתו של המחבל. לאחר שהכוחות הסוגרים דיווחו בקשר על מיקומם ומוכנותם, התחלנו בעבודה על דלת הבית.
הערנו את בני הבית המופתעים, וכשיצא בעל הבית - "המטרה" מהדלת, כבר כוונו עליו מספר לא מבוטל של קני רובים, וציינים גלויים וסמויים טיילו על חזהו וראשו. לאחר שהאדון הבין שלא מומלץ לו להתנגד, כפתנו את ידיו וחסמנו את פיו. 
מרגע זה התחלנו בקיפול של כל הכוח לנקודת תחילת הציר חזרה.
משום שלא נחשפנו, חזרנו בתנועה רגלית שקטה".

על גדר המערכת חיכו ללוחמים כלי הרכב וחוקרי המודיעין והשב"כ ששמחו לקבל את העצור.

"המבצע הסתיים בהצלחה מבלי שירייה אחת נורתה, כשכל הכוח שלם ובריא, וכשהמטרה יושבת ברכב החוקרים בדרך ללילה ארוך של חקירות.
למחרת בשרגא כולנו חיכינו לעיתונים, היה סיפוק אדיר לקרוא את דבריהם הנרגשים של משפחות הנרצחים".

© כל הזכויות שמורות לגדס"ר גולני 2011