מבצע "ימי תשובה"
מבצע ימי תשובה הוא מבצע צבאי שערך צה"ל בצפון רצועת עזה בין ה-30 בספטמבר 2004 ל-15 באוקטובר 2004. המבצע התמקד באזורים של בית חאנון, בית להיה ומחנה הפליטים ג'בליה שהיוו אתרי השיגור העיקריים של רקטות קסאם על העיר שדרות והיישובים הישראלים באזור. המבצע נפתח בתגובה להרג שני ילדים בשדרות על ידי רקטת קסאם. במבצע נהרגו סה"כ 5 ישראלים (3 אזרחים ו-2 חיילים) ובין 104 ל-133 פלסטינים.

בעקבות מותם של ילד קטן ופעוטה בשדרות מרקטת קסאם, ישראל פתחה במבצע צבאי נרחב בצפון רצועת עזה, שהתמקד בערים בית חאנון, בית להיה ומחנה הפליטים ג'בליה. מטרתו של המבצע הייתה למנוע מארגוני הטרור הפלסטינים לשגר רקטות קסאם ופצצות מרגמה על יישובים ישראלים בתוך הרצועה ומחוצה לה. ביום השני של המבצע נהרגו בבוקר תושבת אלי סיני ושני חיילים מהתקפות מחבלים. אלו היו 5 ההרוגים של ישראל במבצע.

לצורך המבצע הקים צה"ל חמ"ל (חדר מלחמה) משותף שכלל מפקדים בכירים מכל הזרועות המעורבות בלחימה: כוחות יבשה, חיל האוויר, כוחות מודיעין ושב"כ. על המבצע פיקד תא"ל שמואל זכאי ואילו את חיל האוויר ייצג תא"ל אמיר אשל. בשטח פיקדו על הכוחות אל"מ אבי לוי, מפקד החטיבה הצפונית של רצועת עזה, אל"מ אייל אייזנברג, מפקד חטיבת גבעתי ואל"מ ארז צוקרמן שפיקד על כוחות חטיבת גולני.

במבצע זה צה"ל השתמש בסיוע אווירי צמוד ומדויק של מזל"טים ומסוקי קרב שאיתרו והשמידו חוליות קסאם ונ"ט בזמן שכוחות היבשה של צה"ל איכנו מטרות, חישפו שטחים ופיתו את המחבלים ליזום מגע. במהלך המבצע נורו עשרות רקטות נ"ט על כוחות צה"ל אך גרמו לפצועים קלים בלבד, דבר שהעיד על איכות המיגון של הרק"מ הישראלי.

במהלך המבצע נהרגו בין 104 ל-133 פלסטינים, ביניהם כ-62-87 מחבלים ו-31-18 ילדים (אין הסכמה על הנתונים). במהלך המבצע הושמדו כ-10 חוליות קסאם (כאשר חולייה כוללת 2-5 מחבלים ו-1-3 רקטות). כמו כן, נהרסו 77 בתים ועוד מספר רב של בתים נפגעו במהלך הלחימה. חיל ההנדסה הישראלי חישף שטחים נרחבים ששימשו כמסתור ליורי הטילים והרס בתים שמהם נורו רקטות נ"ט, פצמ"רים וקסאמים על כוחות צה"ל ויישובי הסביבה.

במהלך המבצע ישראל האשימה את אונר"א בסיוע למחבלים הפלסטינים וחשפה סרט המוכיח לכאורה העברת רקטה ברכב של האו"ם. באו"ם הכחישו וטענו שמדובר באלונקה. לבסוף הודו בצה"ל שאין ודאות שהעצם הנראה בסרט הוא קסאם, דבר שגרר ביקורת קשה בארץ על דוברת צה"ל (רות ירון). לעומת זאת, ההאשמות היו חמורות מספיק בשביל לגרום לקופי ענאן להתערב, וראיון של פיטר האנסן, מזכ"ל אונר"א, שקבע כי אין לו עניין בדעתם הפוליטית של עובדיו גם אם יהיו תומכי חמאס, גרם למבוכה רבה בקרב הארגון ובסופו של דבר להחלטה שכהונתו של האנסן לא תוארך.

במועצת הביטחון של האו"ם הועלתה הצעה לגנות את ישראל על המבצע ולדרוש ממנה לסגת מיד, אך ארצות הברית הטילה עליה וטו מאחר שהחלטה זו התעלמה לחלוטין מהטרור כנגד אזרחים ישראלים.

בסוף השבוע של ה-17 באוקטובר, צה"ל הודיע על נסיגה ממחנה הפליטים ג'בליה ומרכזי האוכלוסייה אחרי שהכריז כי המבצע השיג את מטרותיו, וכן הזהיר שאם יחודש הירי, צה"ל ישוב לפעול באזור זה.

שני הצדדים טענו לניצחון במבצע. סרן יעקב דלל, מדובר צה"ל אמר:

"פגענו ביכולת שלהם לשגר קסאמים מג'בליה. תקפנו הרבה תאים [של טרוריסטים] ועכשיו יש פחות חברי חמאס שישגרו רקטות. הנחתנו מכה קשה לכל תשתית החמאס בג'בליה‏.
החמאס פרסם באתר אינטרנט הודעה בה הוא הכריז על ניצחון והברחת "האויב החיצוני" ואף הפיץ ידיעות שקריות על כך שבמהלך המבצע אנשי החמאס הרגו 24 חיילים.
© כל הזכויות שמורות לגדס"ר גולני 2011