גדס"ר גולני - חוד החנית של צה"ל

גדוד הסיור (גדס"ר) של חטיבת גולני הוקם בשנת 2001, כשהוא מאחד אל תוכו את שלוש הפלוגות המיוחדות של החטיבה:

לוחמי כל הפלוגות בגדס"ר זוכים לענוד על חזם את סיכת הלוחם של הגדס"ר:


הסיכה מאחדת בתוכה את הסמלים של כל אחת מהפלוגות, ומביאה לידי ביטוי את ייחודו של הגדס"ר שמאחד את היכולות והכשירויות של כל פלוגה לאגרוף מבצעי אחד:
הנמר הפושט של הסיירת, הטיל של העורב והפיצוץ של החה"ן.

מאז שהוקם, במהלך אינתיפדת אל-אקצא ומבצע חומת מגן פעלו יחידות הגדס"ר בלחימה בערים הפלסטניות, במאוחד או בנפרד. 

בשנת 2003 קיבל המפקד הראשון של הגדס"ר, סא"ל רון וייזל, צל"ש‏ לאחר שורה של מבצעים ביהודה, שומרון ועזה, בדגש על מבצע מיוחד בשכונת סג'עיה שברצועה.

בשנים 2004 ו-2005, לפני ביצוע ההתנתקות, פעל הגדס"ר, גם ברצועת עזה. בין היתר, במבצעים "קשת בענן", לאחר אסון הנגמ"שים, ובמבצע "ימי תשובה", בתגובה לירי הקאסמים על שדרות. בד-בבד נמשך תהליך האיחוד בין הפלוגות תחת מסגרת אחת.

בקיץ 2006 השתתפה היחידה במבצע התגובה לחטיפת גלעד שליט ברצועת עזה וממנו הקופצה למלחמת לבנון השנייה. ב-23 ביולי נכנסו כוחות החטיבה לעיירה בינת ג'בל במבצע שנודע מאוחר יותר כ"קורי פלדה 2". במהלך הלחימה בבינת-ג'בייל היו לוחמי הגדס"ר מעורבים בשני אירועים בולטים: 
באירוע הראשון כוח גדול מהפלנ"ט נפגע מירי דו-צדדי כששהה בבית בעיירה במהלכו ניהלו קרב חילוץ קשה.
בשני, השתתפו לוחמי הפלס"ר והפלחה"ן בקרב של גדוד 51 בעיירה. חיילי הפלחה"ן הצליחו לאתר מרחוק ולהשמיד מחבלים שהתקילו את הכוח מגדוד 51. בתום הקרב השתתפו לוחמי הגדס"ר בנשיאת אלונקות הפצועים וההרוגים, תחת אש, במסע המפרך אל מסוקי החילוץ. 
גם בימים הבאים ועד סוף המלחמה ניהל הגדס"ר קרבות, תחת פיקוד מח"ט גולני. בתום הקרבות, כשנכנסה הפסקת האש לתוקף, איתרו כוחות מהגדס"ר עמדות ובונקרים של חיזבאללה והביאו להשמדתם. באחד האירועים אותר בונקר גדול ומוסווה של חזבאללה סמוך לגבול עם ישראל ע"י העורב. את הבונקר פוצצו לוחמי הפלחה"ן.

לוחמי היחידה השתתפו גם במבצע "עופרת יצוקה" בצפון הרצועה ומבצעים רבים נוספים כשהם מביאים לידי ביטוי את היכולות המיוחדות של הגדס"ר.

© כל הזכויות שמורות לגדס"ר גולני 2011