הצל"ש ה-54: פעל תחת אש והציל את חייליו
מפקד פיקוד דרום אישר צל"ש נוסף לסמל י' שהתנדב למילואים בצוק איתן, לאחר שהסתער על מחבלים והרג אותם בזמן הלחימה וכך מנע את פיצוץ המבנה בו שהה עם הכוח.

יוחאי עופר (מתוך אתר ynet)

מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, אישר הענקת צל"ש בדרגת אלוף לסמל במילואים י', לוחם בגדוד הסיור של חטיבת גולני שלחם ב"צוק איתן". מדובר בצל"ש ה-54, לאחר שבשבוע שעבר אושרו כבר 53 צל"שים ועיטורים לחיילים שלחמו בעזה. 

סמל במילואים י' השתחרר כחודשיים לפני "צוק איתן" והתנדב לשירות מילואים בגדוד הסיור של חטיבת גולני. את הציון לשבח הוא יקבל על פועלו לאחר שבזמן סריקת מבנה ברצועה נפתחה לעבר הכוח בראשו אש. סמל י' זיהה שהמבנה ממולכד וחשש כי המחבלים יפוצצו אותו כאשר כוחות צה"ל בתוכו. 

במעשה גבורה, למרות האש שנורתה לכיוונו, הסתער סמל י' לעבר החדר שבו שהו מחבלים והרג אותם במטרה שלא יפוצצו את המבנה על כלל הכוחות שבו וכך הציל את חייהם. 

על פי החלטת הוועדה שאושרה על ידי הרמטכ"ל בני גנץ בשבוע שעבר, יוענקו 53 ציונים לשבח ואות מופת אחד לקצינים, נגדים וחיילים בסדיר ובמילואים על שנטלו חלק בלחימה במבצע "צוק איתן", וכעת הוחלט על הצל"ש ה-54. בנוסף, יוענקו ציונים לשבח לאחת עשרה יחידות שהשתתפו במערכה, וביניהן סיירת מטכ"ל ויחידות "מגלן", "עוקץ", "רימון", "אגוז" ויחידת החילוץ 669 של חיל האוויר. 


בנוסף, אישר הרמטכ"ל הענקת עיטורים וציונים לשבח ל-25 קצינים, נגדים וחיילים בסדיר ובמילואים שלקחו חלק במערכת "צוק איתן". כמו כן, יוענקו אותו לתשע יחידות צה"ל אשר השתתפו במערכה ציונים לשבח ואותות הערכה. 

עם סיום המערכה בעזה הוקמה ועדה לציונים לשבח ועיטורים, בראשות תת-אלוף (מיל') הראל כנפו, שבחנה את סיפורי המעשה של מועמדים  

מכלל זרועות הצבא, בהתאם להמלצת מפקדיהם. בתום בחינה מעמיקה העלתה הוועדה את כלל המלצותיה לאישורו של מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן. בהמשך הועלו ההמלצות לבחינת הועדה המטכ"לית לצל"שים ועיטורים, בראשות נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף שי יניב, בה התקבלה ההחלטה על הענקת עיטורים וציונים לשבח מרמת הרמטכ"ל ומעלה. 

העיטור הגבוה ביותר שיוענק הוא עיטור המופת כאמור לסגן איתן. בנוסף לעיטור זה יחולקו 7 ציונים לשבח ו-3 אותות הערכה מטעם ראש המטה הכללי, וכן 23 ציונים לשבח ברמת אלוף. טקס חלוקת עיטורים וציונים לשבח המוענקים מטעם ראש המטה הכללי יתקיים בשני בפברואר בבסיס פלמחים. 
© כל הזכויות שמורות לגדס"ר גולני 2011