גדס"ר גולני איבד את הסמג"ד ואת קצין האג"ם
חטיבת גולני איבדה בקרב בעזה שניים מטובי בניה: רס"ן צפריר בר-אור וסרן צביקה קפלן. בר-אור היה סמג"ד גדוד הסיור של גולני, שנהג להסביר לתלמידים על החשיבות שבשירות הקרבי. סרן צביקה קפלן, בן 28, היה קצין אג"ם של הגדוד. שניהם היו נשואים, בר-אור השאיר אחריו תינוקת ואישה בהריון, קפלן השאיר 2 בנים

מתן חצרוני ואיתי עמיקם  (מתוך אתר mako)

מכה לגדוד הסיור של גולני. הגדוד איבד אתמול (א') שניים ממפקדיו, הסמג"ד וקצין האג"ם של הגדוד, שני קצינים שנפלו יחד בקרב בעזה: רב-סרן צפריר בר-אור וסרן צבי קפלן.

רב-סרן בר-אור (32), סגן מפקד גדוד הסיור של גולני, יליד עכו ציין בתחילת החודש ציין את יום נישואיו השני והוא אב לתינוקת בת כשנה. הוא התגייס לפלוגת העורב של חטיבת גולני באוגוסט 99'. עם סיום המסלול ביחידה יצא לקורס קצינים, ולאחר ששימש כמ"פ בגדוד 12 של החטיבה, חזר ופיקד על היחידה אליה התגייס.


רס"ן צפריר בר אור

חייליו, שסיפרו על אופן פיקודו הייחודי, התקשו לעכל את נפילת מפקדם הנערץ. "הוא היה גולנצ'יק אמיתי. מפקד דוגרי, כזה שאומר הכל בפנים ועם אפס דיסטנס", תיאר אחד מפקודיו.

"אבידה גדולה, מיטב בנינו"

ביחידת עורב ידעו לספר הערב על הניסיון המבצעי העשיר של צפריר: "בשנים בהן הוא פיקד על היחידה, עורב גולני הייתה פעילה מאוד. כמעט ערב ערב היינו נכנסים לבצע פעילות בעזה, גם בשכונת סג'עייה. במהלך עופרת יצוקה הוא פיקד על לא מעט מבצעים ברצועה והכיר את הגזרה מצוין".

פקוד אחר של צפריר הוסיף "כששמעתי שצפריר בין המפקדים של הגדוד ידעתי שגולני בידיים טובות, זו אבידה גדולה. הוא תמיד שמר על אופטימיות והחיוך לא ירד לו מהפנים. כל אחד שהוא פגש קיבל ממנו חיבוק גדול".

בבית הספר אורט דרסקי, בעכו בו למד צפריר, סיפרו שצפריר היה אדם ערכי ביותר, שדאג לשמור על קשר הדוק עם בית הספר גם שנים לאחר סיום לימודיו: "כשאומרים 'מיטב בנינו' מתכוונים אליו. הוא נהג לערוך לתלמידי בית הספר שיחות מוטיבציה כדי שיתגייסו לקרבי".

מנהל בית הספר, שמיל לוי, אמר כי צפריר "תמיד היה מדבר עם התלמידים בגובה העיניים ובכריזמטיות רבה. היה לו חשוב שתלמידים מבית הספר יתגייסו ויבצעו שירות צבאי משמעותי". "

"אנחנו עדיין לא מצליחים להכיל את האובדן הזה", אמרו בסביבתו הקרובה של הסמג"ד, "גם בתור ילד החיוך לא היה יורד לו מהפנים. זה נראה לי הזוי להמשיך הלאה בלי צפריר".


"עם ישראל איבד קצין פטריוט"


סרן צבי קפלן (28) ההרוג השני של גדס"ר גולני היה קצין האג"ם של הגדוד. קפלן נולד וגדל בשכונת נווה שאנן בחיפה, למד בישיבה התכונית "יבנה" ובישיבה הקדם צבאית בעלי. עם גיוסו הוא צביקה לפלס"ר גולני ושימש כמפקד פלוגת ההכשרות של הגדס"ר. צביקה ומשפחתו עברו לפני כשנתיים ליישוב הקהילתי מירב, שברכס הגלבוע. בחודשים האחרונים החלו צביקה ורעייתו עדי בתהליך בניית בית הקבע שלהם בישוב.


סרן צבי קפלן

בקיבוץ מירב תיארו את צביקה כ"איש צבא במשרה מלאה. כזה שהצליחה לכבוש בקסמו את חברי הישוב". עם היוודע דבר נפילתו אמר אודי קורמן, חבר היישוב כי "עם ישראל איבד היום קצין פטריוט, איש עקרונות, אוהב הארץ ואדם מיוחד. במירב כואבים את לכתו של הבטחה גדולה".

צבי השאיר אחריו אישה, עדי, ושני בנים: אלקנה בן חמש ונדב בן שלוש.

© כל הזכויות שמורות לגדס"ר גולני 2011